www.flickr.com
Mochi83's photos More of Mochi83's photos

Tuesday, October 10, 2006

Cam Tavan Sendromu

Bir Şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsızolduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar.Ama bir Şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek içinçalışmaya başlar"
Dr. David J. Schwartz

Bilim adamları pirelerin farklı yüksekliktezıplayabildiklerini görürler.Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmayaçalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcakolduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğinianlamakta zorluk çekerler. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda ozeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler.

Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir vetavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşityükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, dahayükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler.

Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı 'hayat dersi'ne sadıkhalde yaşarlar.Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel (cam)kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm'den fazla zıplanamazinancı) varlığını sürdürmektedir.

Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir.

Bu pirelerin yaşadıklarına 'cam tavan sendromu' denir. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır.

Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. İnsan inandığına denktir.

Yapabileceğini düşündüğü kadardır.

No comments: